Search
Close this search box.

Rinnavähi, emakakaelavähi ja jämesoolevähi sõeluuringud 2024

RINNAVÄHI sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 50–70 ja 74-aastasied naisi iga kahe aasta tagant, vähi sõeluuringute register saadab sihtrühma naistele nimelise kutse.

Sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis – enne, kui kasvaja on tekitanud kaebusi ja organismis levima hakanud.

Sõeluuringul osalemiseks on järgmised võimalused:

  • broneerige aeg digiregistratuuris
  • helistage broneerimiseks sobivasse tervishoiuasutusse: Läänemaal on selleks Läänemaa Haigla, Haapsalu, Vaba 6, tel. 4725800 (kl 8–16)
  • mammograafiabusside ajakava, peatused ja registreerimise info leiad SIIT.

Sõeluuringu käigus tehakse rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia, mison väikese kiirgusdoosiga ja tervisele ohutu.

Rinnauuringule saavad naised minna ka siis, kui nad ei kuulu sõeluuringu sihtrühma. Selleks tuleb pöörduda oma pere- või naistearsti poole, kes kontrollib Sinu tervist ja vajadusel suunab saatekirjaga rinnauuringule. Teiseks võimaluseks on broneerida aeg rinnakabinetti, kuhu saab pöörduda ilma saatekirjata ja tasuta (visiiditasu 5 eurot). Rinnakabinetti on oodatud igas vanuses naised, kel on küsimusi või probleeme rindadega.

EMAKAKAELAVÄHI sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 30–65 iga viie aasta tagant.

2024. aastal on kutsutud TASUTA emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994.

Sõeluuringul osalemiseks on järgmised võimalused:

  • broneerige aeg digiregistratuuris
  • helistage broneerimiseks sobivasse tervishoiuasutusse – kontaktid
  • tellige HPV-kodutest koju SIIN
  • küsige HPV-kodutesti Viljandi, Valga, Võru, Põlva ja Ida-Viru maakonna apteekidest. Rohkem infot HPV kodutesti juurutamise kohta leiad siit.

Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on ravitavad. Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviiruse (HPV – Human Papilloma Virus) mõningad kõrge riskiga  viirusetüved, mis levivad peamiselt sugulisel teel. Nakkusallikaks on papilloomiviirusega nakatunud teine inimene. Papilloomiviirusega nakatudes võivad rakkudes pikema aja jooksul tekkida muutused, millest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid ning emakakaelavähk.

Kõrge riskiga viirusetüvede olemasolu organismis saab avastada uuringuga, mida nimetatakse HPV-uuringuks. HPV uuring sarnaneb günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse emakakaela limaskestadelt väikese harjakesega proov. Regulaarne HPV-testi tegemine on oluline ka seetõttu, et tavaliselt ei tekita emakakaela rakumuutused ega vähieelsed seisundid muutusi Teie enesetundes.

JÄMESOOLEVÄHI sõeluuringule kutsutakse 60 – 68-aastaseid naisi ja mehi iga kahe aasta tagant, vähi sõeluuringute register saadab sihtrühma naistele nimelise kutse.

2024. aastal on kutsutud TASUTA jämesoolevähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised ja mehed sünniaastaga 1956, 1958, 1960, 1962, 1964.

Sõeluuringul osalemiseks tuleb võtta ühendust oma perearstikeskusega ja registreerida end pereõe vastuvõtule.

Jämesoolevähi sõeluuringutel kasutatakse peamise meetodina peitveretesti, mille abil saab avastada roojas leiduvat verd. Peitveretesti tegemine ei kahjusta tervist.

Vastuvõtul antakse väljaheiteproovi võtmiseks vajalik peitveretesti komplekt. Proovi on võimalik võtta kodus ning seejärel tuleb see saata postiga laborisse. Proovi saatmise postikulu on eelnevalt tasutud ja lisakulusid sellega ei kaasne.

Sulle võib veel meeldida